انواع مختلف پنل‌ خورشیدی با مشخصات فنی مختلف شناسایی و عرضه می‌شوند. تفاوت این پارامترها به جنس ماده و فن‌آوری به‌كاررفته در توليد ماژول‌ها بستگی دارد.

معمولاً شرايط استاندارد در آزمايشگاه بر روی پنل‌های خورشیدی اعمال شده و پارامترهای هر مشخصه به دست می‌آید. مشخصات فنی به ازای شرايط استاندارد برای پنل‌ها ارائه می‌شوند.

همه صفحات خورشیدی پلی کریستال و مونوکریستال از سیلیکون ساخته شده اند. تفاوت در کیفیت به معنای تفاوت در نوع ماده اولیه و تکنولوژی ساخت است. هرچقدر ماده اولیه مورد استفاده درصد خلوص بالاتری داشته باشد، قاعدتا کیفیت بهتری خواهد داشت. از طرفی هرچقدر تکنولوژی ساخت سلول خورشیدی پیشرفته تر باشد، راندمان آن سلول هم بیشتر خواهد بود. اگر سیلیکون های مورد استفاده در یک سلول خورشیدی اصل و با کیفیت باشد، در بلند مدت خود را نشان می دهد و ممکن است تفاوت ظاهری چندانی با محصولات بی کیفیت نداشته باشد. طبیعتا افت ولتاژ در محصولات با کیفیت در گذر زمان کمتر خواهد بود که معمولا این افت ولتاژ و توان در کاتالوگ محصول قرار داده شده و همه محصولات معتبر از یک قاعده کلی برای افت ولتاژ در طول زمان تا ۲۵ سال، تبعیت می کنند. این را به یاد داشته باشید که در بازار به هر محصول ارزانی اعتماد نکنید. اگر دلیل منطقی برای ارزان بودن یک پنل خورشیدی یافتید، آن را سریعا خریداری کنید، در غیر این صورت این انتخاب، شما را در آینده به مشکل خواهد رساند و ممکن است پیش از طول عمری که برایش در نظر گرفته بودید، مجبور شوید با هزینه ای بالا آن ها را تعویض و جایگزین کنید. ما توصیه می کنیم قبل از آن که مجبور باشید کیفیت پایین یک محصول را تجربه کنید، امروز و زمانی که این امکان را دارید با هزینه ای به مراتب کمتر نسبت به آینده، انتخاب درست و آگاهانه را انجام دهید. ما در اینجا هم به نقاط قوت تجهیزات می پردازیم و هم نقاط ضعف را برای شما آشکار می کنیم، تا در نهایت شما با در اختیار داشتن اطلاعات واقعی، اقدام به خرید تجهیزات خورشیدی کنید. ما در مطلب مقایسه پنل های خورشیدی به معرفی و مقایسه تکنولوژی های مختلف پرداخته ایم تا به شما دید بهتری برای انتخاب این محصول را بدهیم. مواد گوناگونی تاکنون در ساخت سلول های خورشیدی استفاده شده اند که بازده و هزینه-های ساخت متفاوتی دارند. در واقع این سلول ها باید طوری طراحی شوند که بتوانند طول موج های نور خورشید را که به سطح زمین می رسد با بازده بالا به انرژی الکتریکی تبدیل کنند.

سلول های مونو کریستالین

سلول های مونوکریستالن از یک برش ورقه ای از یک کریستال بزرگ سیلیکونی ساخته شده اند. بطور کلی سلول های مونوکریستالین دارای بیشترین بازده می باشند .  این نوع سلول انرژی بیشتری نسبت به انواع دیگر دریافت می کند و همچنین دوره باز پرداخت انرژی بزرگتری دارند هرچند این امر در طی ۵ سال اتفاق می افتد. شماری از سازندگان پنل های خورشیدی مونوکریستالین می سازند که شامل سولارهای BP و نوک تیز می باشند.

سلول های چند کریستالین

سلول های چند کریستالی از برش ورقه ای نازکی از سیلیکون که خود یک برش بزرگ از یک شمش ریخته گری شده است ساخته شده است. بازده سلول های چند کریستالین معمولا از سلول های منوکریستالین کمتر است. اما آنها به شکل مربعی هستند که می توان آنها را به صورت قالب های مستطیل شکل از یک پنل خورشیدی با بازده مخصوصی مورد استفاده قرار داد . اگر پنل های چند کریستالین هنوز هم به مقدار کوچکی از پنل های مونو کریستالین با درجه مشابه بزرگتر می باشند . سلول های پلی کریستالین همچنین باید دارای شبکه جمع آوری جریان چاپ شده باشند.  پنل های Kyocera از این نوع سلول ها استفاده میکنند.

پنل های بی شکل یا نازک

پنل های نازک شامل رسوبی از سیلیکون بسیار نازک یا مواد دیگر می باشند که بطور مستقیم دارای لایه هایی از شیشه یا فولاد ضد زنگ هستند. این تکنیک سلول هایی با بازده کمتر از نوع هایی که بصورت برشی ورقه ای بوده تولید می کنند اما دارای این مزیت هستند که اتصال بین سلول را حذف می نماید.

امروزه شرکت unisolar پنل های بی شکل ۹ لایه و با اتصال سه گانه ای که بازده آنها نسبت به انواع قدیمی تر آنها بالاتر بوده را می سازد. لایه های سیلیکون شامل رسوب هایی از زیرلایه های فولاد ضد زنگی هستند و سپس آنها با یک لایه حفاظتی پلاستیکی انعطاف پذیر پوشانده شده اند.

فرق بین پنل های فتوولتائیک پلی کریستالین و مونو کریستالین این است که سلول های خورشیدی مونو کریستالین به شکل استوانه ای با لبه های گرد به نظر می رسند.

مقایسه پنل های مختلف

کارایی پنل های خورشیدی پلی کریستالین ۱۵ تا ۲۰ درصد است در حالی که آخرین پنل های خورشیدی مونو کریستالین به بازده ۲۵ درصد در آزمایشگاه ها دست یافته اند و ۲۱ درصد کارایی تایید شده آن ها است. در ایالات متحده، کارایی سری E20 حدود ۲۰ درصد و سری X از مجموعه SunPower PV ۲۱.۵ درصد بازده را فراهم می کند.

پنل های خورشیدی مونو کریستالین به کم ترین مقدار فضا نیاز دارند و یک ناحیه کوچک روی سقف را اشغال می کند.
متوسط عمر پنل های خورشیدی مونو کریستالین حدود ۲۵ سال است در حالی که دیگر تولید کنندگان پنل های فتوولتائیک ۲۵ تا ۳۰ سال عمر را برای محصولاتشان پیش بینی می کنند.
عملکرد آن نسبت به پلی کریستالین در شرایط نوری یک سان بهتر است. علاوه بر این، پنل های خورشیدی مونو کریستالین در مقایسه با صفحات خورشیدی لایه نازک تا چهار برابر مقدار انرژی الکتریکی بیشتری تولید می کنند.
به طور خلاصه، پنل های خورشیدی مونو کریستالین کارآمد ترین ماژول های فتوولتائیک موجود هستند، محبوب ترین فن آوری موجود در بازار را دارند، عموما در دسترس هستند، حداقل مقدار مساحت روی سقف را اشغال کرده و استفاده و جایگزینی آن ها آسان است