خانه هوشمند چیست؟

 

 

امروزه به هر کجا که پای می گذاریم بدون تردید از این کلمه زیاد می شنویم. احتمالا شما هم واژه دولت هوشمند یا دولت الکترونیک، مدارس هوشمند ، لوازم خانگی هوشمند، خانه و یا ساختمان هوشمند، شهر هوشمند و ده ها واژه هوشمند دیگر را شنیده اید.

در ساده ترین تعریف باید بگوییم  هوشمند سازی یعنی استفاده از تکنیک ها و ابزارهای فناوری و اطلاعات به منظور مدیریت، ادراه صحیح امور، ساده سازی فعالیت ها، ارتقا سبک زندگی، حرفه ای تر شدن کارها و فعالیت ها، سرعت بخشیدن به امور، انجام کار صحیح ، کاهش مصرف انرژی و بصورت کلی استفاده حداکثری از کیفیت و سرویس هایی که می توان از فناوری اطلاعات در راستای شاخص ها و فاکتورهای زندگی از آن بهره گرفت. در نتیجه هوشمندسازی استفاده از تکنیک های فناوری اطلاعات برای زندگی بهترمی باشد.

افراد بسياري به دليل اتصال هاي برق و يا حوادث پس از وقوع زلزله دچار صدمات جسمي و جاني و مالي مي شوند، خانه هايي که دستخوش سرقت يا حريق مي شوند، باغچه هايي که به علت مشکل آبياري غيرمنظم از بين مي روند، سيستم هاي سرمايش-گرمايشي که بي وقفه در حال مصرف انرژي هستند.
حتما شنيده ايد که به علت نشت گاز و يا ترکيدگي لوله خانه ای ، خانه ديگر همسايه ها تخريب شده باشد. اين ها مجموعه مثال هايي از حوادثي هستند که انسان ها به دليل مشکلاتي از قبيل مشغله ذهني، کمبود فرصت و يا خطاي انساني با آن روبرو هستند. آنچه هوشمندسازي به شما ارايه مي کند جلوگيري از اين آسيب هاست. به طور مثال اگر شما يک خانه هوشمند داشته باشيد، در هنگام وقوع حوادث بدون نياز به دخالت انسان آب و گاز قطع مي شود.

خانه ی هوشمند چه کارهایی می تواند انجام دهد؟

 

  • ورود به منزل
    فرض کنيد که شما پس از سپري کردن مدت طولاني در بيرون از منزل ، وارد خانه مي شويد اولين وضعيتي که با ان روبه رو مي شويد تاريکي کل ساختمان و سرد يا گرم بودن منزل به دليل خاموشي طولاني مدت سيستم هاي تهويه  مي باشد ، سناريو هوشمند اين امکان را به شما مي دهد که با فشردن يک دکمه سيستم تهويه خود را در حالت از پيش سرمايش يا از پيش گرمايش قرار دهيد و روشنايي حياط شما قبل از ورود به منزل روشن شود تا براحتي بتوانيد وارد منزل شويد. حال شما با دماي مطبوع اتاق رو به رو خواهيد شد و پنلي که در نزديک ورودي قرار دارد ،که با فشار دادن يک دکمه از ان  مي توانيد سيستم روشنايي را به ميزان  50درصد روشن کنيد و پرده هاي اتاق را به صورت اتوماتيک بکشيد و سيستم موسيقي با صدايي دلنشين و ملايم  شروع به کار کند.

 

 

  • روشنايي خانه هوشمند
  • به طور کلي تمام روشنايي هاي متصل به سيستم هاي خانه هوشمند را مي توان به گونه اي برنامه ريزي کرد که با انتخاب يک حالت بر روي صفحه لمسي چندين چراغ تغيير وضعيت بدهند (از روشن به خاموش يا بالعکس و يا تغيير ميزان نور دهي ديمر ها). همچنين با ايجاد حالت سناريوي ورود و خروج و حالت مهماني ميتوان از روشنايي مناسب در جهت صرفه جويي در مصرف انرژي بهره برد.

 

  •  بیدار شدن اول صبح(wake up)

• در اين حالت حتي بدون اينکه شما فرماني توسط تاچ اسکرين يا نرم افزار موبايل يا تبلت و… صادر کرده باشيد و فقط با فرا رسيدن صبح و ساعتي که از پيش تنظيم شده پرده هاي اطاق خواب کنار رفته تا نور روز را به شما بتاباند و         موسيقي يا کانال راديوي مورد علاقه شما را از اسپيکرهاي اتاق پخش مي کند تا شما با آرامش از خواب بيدار شويد  دماي خانه به دلخواه شما تنظيم شده است دستگاه قهوه جوشتان از قبل روشن شده است و همه چيز براي          شروع يک روز زيبا آماده شده است.!

  • تماشای فیلم (movie mode)
    تنها با لمس يک دکمه بر روي صفحه لمسي يا موبايلتان پخش کنندهDVD،تلويزيون و اسپيکرها روشن شده و لوستر وسط خاموش و چراغهاي هالوژن دور کم نور (Dimm) مي شوند درها قفل شده و فيلم شروع به پخش شدن مي نمايد.

 

 

      • صرف شام

• با انتخاب اين حالت لوستر بالاي ميز شام روشن شده و لامپهاي دور به حالت دلخواه شما در آمده و بقيه روشنايي هاي خاموش مي شوند.

  •  رومانتيک (Romantic)

• با فعال شدن اين سناريو تمام هالوژنهاي سقفي با نور کم روشن مي شوند و آباژور يا چراغ خواب نيز روشن ميشود و تمام لوسترها خاموش خواهند شد و فضايي دل انگيز پديد مي آيد پخش يک موسيقي آرام نيز پيشنهادي ويژه    براي شماست.

    • میهمانی(party)

• اين حالت بسته به سليقه شما براي نورپردازي در مهماني طراحي خواهد شد رقص نور با زمان بندي مناسب و کارکرد حداکثري تهويه هوا و مواردي از اين قبيل براي شما طراحي ميگردد.

  • خواب(sleep)

تمام چراغهاي خانه خاموش شده و فقط چراغ خواب روشن مي شوند و تمامي پرده ها نيز بسته خواهند شد.

  • مسافرت(Vacation Mode)

نگران خانه نباشيد . سفر خوش فقط موقع خروج دکمه مسافرت را بزنيد و خانه هوشمند بر اساس تنظيمات مي تواند شير اصلي آب و گاز را قطع کند، چراغها و سيستم تهويه را خاموش کند، پرده ها را ببندد، دوربينهاي مدار بسته، دزدگير و سيستم اعلام و اطفاء حريق را فعال کند و دربها را پشت سرتان قفل کند .اين امکان وجود دارد که خانه هوشمند در نبود شما با روشن و خاموش کردن چراغ ها، باز و بسته کردن پرده ها و روشن کردن تلويزيون بودن شما را شبيه سازي کند تا توجه دزدها را جلب نکند.

 • بازگشت از مسافرت

هنگام بازگشت از مسافرت و در راه خانه با يک لمس نرم افزار خانه هوشمند شير هاي اصلي آب و گاز و سيستم تهويه و چراغها به حالت عادي برمي گردد و دماي خانه به حالت دلخواهتان مي رسد.

• آبیاری هوشمند

اين امکان وجود خواهد داشت که به منظور آبياري باغچه و فضاي سبز ساختمان مطابق جدول زمانبندي و در روز و ساعات مشخص فرايند آبياري هوشمند صورت پذيرد.ديگر بابت آبياري گياهان منزل خود زماني که در سفر هستيد          نخواهيد شد زيرا با فشردن کليد سناريو آبياري بدون محدوديت مکان گياهان آبياري مي شوند و هميشه سرزنده و شاداب خواهند بود.

  •کمک فوري:

در اين حالت  در صورت بروز مشکل تنها با فشردن يک دکمه که مي تواند روي پانل، گوشي همراه ، کنترل هوشمند باشد به افرادي که از قبل شماره آنها ذخيره شده است پيام کمک ارسال شود تا سريعا نسبت به امداد رساني اقدام شود. اين نوع امکانات به خصوص در واحدهايي که ساکنين آن افراد سالخورده باشند بسيار مفيد و کار آمد است.

  ♦ قابليت هاي سيستم هوشمند ساختمان:

– روشن و خاموش کردن چراغ ها بر اساس تردد
– روشن و خاموش کردن چراغ ها بر اساس ميزان نور
– روشن و خاموش کردن چراغ ها بر اساس برنامه هاي از پيش تعريف شده
– ديمرينگ يا کم و زياد نمودن نور چراغ ها و لامپها
– کنترل پرده برقي به صورت دستي و خودکار
– کنترل سيستم سرمايش و گرمايش
– کنترل پريزهاي برق
– سيستم اعلام حريق
– سيستم امنيتي و دزدگير
– سيستم اعلام نشت گاز
– سيستم اعلام وجود مونوکسيد کربن
– سيستم قفل هوشمند درب
– سيستم کنترل پارکينگ خودکار
– سيستم نظارت تصويري
– سيستم آبياري خودکار
– سيستم روشنايي هوشمند فضاهاي عمومي
– کنترل تجهيزاتي که توسط ريموت کنترل کار ميکنند
– کنترل تجهيزات از طريق تلفن
– کنترل تجهيزات از طريق کليد هاي هوشمند
– کنترل تجهيزات از طريق اينترنت و درگاههاي Wifi مانند : لپ تاپ ، ipad و …
– کنترل تجهيزات از طريق مانيتور هاي لمسي
– کنترل تجهيزات از طريق موبايل هاي تحت سيستم عامل اندرويد و مکينتاش