سنسور (چشمی )جزئی از سیستم دزدگیر اماکن است که وظیفه تشخیص اشیاء، پدیده‌ها و پارامترهای فیزیکی در محیط اطراف را دارد. نحوه عملکرد سنسورها به این صورت است که سیگنال از سنسور به دستگاه مرکزی دزدگیر (کنترل پنل) منتقل می‌شود (کنترل‌پنل وظیفه‌ی ثبت پارامترهای ضروری، کنترل هشدار، و فعال کردن عناصر اجرایی را بر عهده دارد).از آنجایی که هر ساختمانی ویژگی‌های منحصر به فرد خود را دارد، انتخاب و طراحی نصب سنسور برای سیستم دزدگیر هر مکان باید با توجه به شرایط همانجا و به صورت منحصربه‌فرد صورت گیرد.

انواع مختلف سنسور های حرکتی

سنسورهای حرکتی از سال 1970 در بازار عرضه شد و مطابق نامش از تکنولوژی های مختلفی برای تشخیص حرکت در مکان بهره می برد:

  • سنسورهای حرکت مادون قرمز منفعل PIR: رایج ترین فناوری در بازار جهت تشخیص گرما و حرکت بدن طراحی شده اند.

 

  • سنسور های حرکت مایکروویو: این دستگاه ها پالس ماکروویو ارسال می کنند قادر به پوشش بیشتری هستند، معمولا گران هستند.

 

عمکلکرد سنسور تشخيص حضور مايکروويو در سيستم روشنايي و امنيتي

 

 

  • سنسورهای حرکت اولتراسونیک: امواج فراصوتی منتشر می کنندو می توانند بازتاب آن امواج را از یک جسم متحرک کند.

 

 

 

  • سنسورهای حرکت فناوری دوگانه: از فن آوری PIR و اولتراسونیک در یک سنسور بصورت ترکیبی استفاده می کنند.

 چشم دزدگیر الکترونیک حساس به وزن(چشمی وزنی)

این  نوع از چشمی وزنی در صورت شناسایی هر نوع حرکتی، آن جسم یا موجود که در حال حرکت میباشد را تحلیل کرده و بر اساس وزن آن تشخیص میدهد که جسم و یا موجود مورد نظر، انسان و یا حیوان خانگی یا حیوان موذی است. در صورتی که منشا تحریک، انسان نباشد، چشمی وزنی به دستگاه مرکزی فرمان هشدار را نمیدهد و بدین صورت احتمال خطای دزدگیر و آژیر مزاحم بسیار پایین می آید. چشمی های حساس به وزن در مدل های متنوعی عرضه میشوند.

انواع سنسور دزدگیر اماکن

1- سنسور های حساس به ضربه:

این نوع از سنسور ها با اتصال به شیشه،دیوار و یا کف زمین در صورت وارد کردن ضربه (شکستن شیشه، کندن زمین و یا حتی سوراخ کردن دیوار) سنسور جساس به ضربه آن را تشخیص داده و به سیستم حفاظتی اعلام کرده و شروع به هشدار دادن مینماید.

2- سنسور های مگنتی:

این نوع از سنسور ها به صورت جفت میباشند و یک قسمت از آن به درب و یا پنجره (قسمت متحرک) وصل میشود. جفت دیگر به چهارچوب در و یا پنجره وصل میشود. در صورتی که این دو سنسور از هم فاصله بگیرند آن گاه به دستگاه دزدگیر مرکزی اعلام کرده و شروع به هشدار دادن مینماید.

3- پدال دزدگیر:(سنسور دستی)

از پدال دزدگیر به منظور اعلام خطر و به صدا در آوردن دزدگیر در مواقعی که دستگاه در حالت روشن نمیباشد استفاده می شود.منظور از عدم وجود دستگاه در حالت  روشن این است که دستگاه روشن نیست و یک روز عادی سپری میشود. اما مکان مورد حمله سارق (به روش خشونت آمیز) قرار میگیرد در این حالت با فشردن پدال دزدگیر می توانید به دستگاه دزدگیر مرکزی اعلام کرده و سیستم شروع به هشدار دادن ، تماس گرفتن و یاپاشش مه مینماید.

4– بیم لیزر:

 

بیم لیزر خطی مناسب برای فضاهایی است که دهنه های پهنی دارند و به صورت جفت عمل میکنند و بسیار مناسب برای فضا های بزرگ همانند: سالن ها، سوله ها، انبار ها، دامداری میباشد، البته میتوان با استفاده از بیم خطی جهت فضاهای باز و حفاظت از دیوار ها نیز گام نهاد.

   5- سنسور شکست شیشه:

سنسورهای شکست شیشه دارای یک میکروفن، مبدل و ریزپردازنده ASIC هستند که بر اساس سیگنال های صوتی برنامه نویسی شدند تا با تطبیق الگوی صداهای مختلف شکست شیشه، بتواند به هنگام نیاز اعلام هشدار کند.

زمانی که مکانی با چندین پنجره از سنسورهای شکست شیشه استفاده می شود، موجب میشود از تعداد کم تری سنسور استفاده نمود چون در صورتی که از سنسور ضربه استفاده نمودید باید: بر روی هر پنجره یک سنسور ضربه قرار دهیم در صورتی که با استفاده از یک سنسور شکست شیشه در فضا میتوان ورود و شکستن شیشه را تشخیص داد.