سیستم تشخیص برخورد با مانع و برگشت اتوماتیک درب در جک های پارکینگی اصطلاحاً ARS نامیده می شود و خلاصه شده Automatic Reversal System می باشد. بصورت کلی اگر یک جک پارکینگی دارای تکنولوژی ARS باشد علاوه بر فتوسل ، جهت جلوگیری از برخورد در ناخواسته درب با افراد و سایر اشیا از این سیستم ایمنی نیز بهره می برد که البته در ادامه به صورت کامل به بررسی آن خواهیم پرداخت. سیستم برگشت خودکار معمولاً در میان نصاب ها به اینکودر معروف است و به جک هایی که مجهز به این سیستم هستند جک اینکودر دار نیز میگویند. بصورت کلی دردسر و مشکلات این تکنولوژی بیش از مزیت های آن است و نصاب های با تجربه جک پارکینگی بجز در موارد خاص ، در اکثر موارد آنرا غیر فعال می کنند.

سیستم برگشت خودکار چگونه عمل می کند؟

معمولاً جک های پارکینگی به دو صورت برخورد درب با مانع را تشخیص می دهند

  1. توسط افزایش آمپر عبوری از کابل های موتور دستگاه و گرم شدن آنها
  2. توسط سنسور دور شمار اینکودر در جک های پیشرفته و گران قیمت

 

 

تشخیص برخورد جک پارکینگی با مانع توسط آمپراژ کابل

این روش در جک های معمولی خاگی مورد استفاده قرار می گیرد. زمانی که جک با مانعی برخورد می کند دیگر حرکت نمی کند و ثابت در جایش باقی می ماند ولی مدار فرمان به دینام آن انرژی الکتریکی را ارسال می کند و با توجه به عدم حرکت این انرژی به صورت تلفات گرمایی از دینام جک خارج می شود و این افزایش دمای کابل ها و آمپر کشیدن تسط مدار فرمان جک پارکینگی تشخیص داده می شود و در نتیجه فرمان توقف و حرکت در مسیر مخالف صادر می شود. با توجه به اینکه نیاز است اندکی زمان سپری شود تا مدار گرمای ایجاد شده را تشخیص بدهد این سیستم اندکی کند است و در حدود 2 ثانیه زمان می برد تا درب ها در جهت عکس شروع به حرکت کنند. اگر بخواهیم به بعضی از جک های دارای این تکنولوژی اشاره نماییم می توانیم به جک ویتو کالیپسو و جک پارکینگی بی اف تی اشاره نماییم.

تشخیص برخورد با مانع توسط سیستم اینکودر

این سیستم در جکهای پیشرفته تر از جمله بعضی مدل های جک توسک و جک پارکینگی بنینکا مورد استفاده قرار می گیرد که در مکانیزم جک یک سنسور دور شمار تعبیه می شود و در هنگامی که جک با مانعی برخورد نماید و سرعت آن کم شود و یا متوقف شود این سنسور متوجه شده و فرمان توقف حرکت را صادر می نماید. جک هایی که مجهز به اینکودر هستند علاوه به 2 یا 3 رشته کابل مربوط به برق موتور جک ،  دارای چند رشته کابل مجزا مربوط به سنسور ARS نیز می باشند. سرعت تشخیص برخورد جک با مانع در این سیستم در حدود 1 ثانیه است.

 

 

مزیت و معایب سیستم برگشت خودکار جک های پارکینگی

با توجه به اینکه این سیستم 1 تا 2 ثانیه زمان نیاز دارد تا برخورد با مانع را تشخیص دهد عملاً اگر درب با خودرو برخورد کند نیروی وارد شده به بدنه خودرو باعث ایجاد خط و خش بر روی بدنه خودرو می شود و سپس جک متوقف می شود. لذا جهت جلوگیری از برخورد درب پارکینگ با خودرو باید دقت نماییم که همیشه خودروی ما جلوی فتوسل قرار داشته باشد و عملاً ARS نمی تواند به ما کمک کند. ولی سیستم برگشت خودکار جهت تشخیص برخورد جک با عابرین پیاده عبوری از درب مناسب است و کمک میکند که درب متوقف شده و به بدن آنها نیرو وارد نکند.

حال تصور کنید درب بصورت نرمال در حال بسته شدن است  و وزش شدید باد در خلاف جهت حرکت درب در حال وزیدن است در صورت فعال بودن ARS جک به اشتباه تشخیص برخورد با مانع میدهد و شروع به باز شدن می نماید. و یا در شب های سرد زمستانی لولاهای درب یخ زده و سفت می شود و هنگامی که جک قصد حرکت دادن درب را دارد نمی تواند به راحتی درب را حرکت دهد و تشخیص اشتباه برخورد با مانع را می دهد و درب شروع به باز شدن می نماید.

نتیجه:

با توجه به اینکه سیستم تشخیص برخورد با مانع ، از خش افتادن بر روی بدنه خودرو جلوگیری نمی کند و همچنین در صورت وزش باد شدید و یا سفت شدن لولا تشخیص اشتباه می دهد و اجازه بسته شدن درب را نمیدهد، معمولاً توسط نصابها غیر فعال می شود. فقط در موارد که جک قدرت خیلی بالا دارد و امکان تردد افراد و کودکان از میان درب وجود دارد باید این سیستم را فعال نمود تا در صورت برخورد جک با افراد به بدن انها صدمه جدی وارد نشود.

تذکر: سرعت حرکت جکهای پارکینگی پایین است و به صورت متوسط 20 ثانیه زمان لازم است تا یک جک پارکینگی درب را ببندد ، لذا در صورت برخورد جک با افراد پیاده نیز، سرعت حرکت درب به اندازه کافی آهسته است تا افراد بتوانند خود را از مسیر حرکت درب خارج نمایند.