کاربرد و انواع هارد دیسک دوربین مداربسته

 

انتخاب مناسب انواع هارد دوربین مداربسته برای سیستم های مداربسته از جمله مهم‌ترین عوامل و اقدامات در نصب و راه اندازی سیستم مداربسته می‌­باشد. این فرضیه وجود دارد که می­توان از هارد دیسک دیجیتال معمولی جهت ضبط و ذخیره تصاویر سیستم مداربسته استفاده کرد. اما این کاملا اشتباه می‌­باشد. چون انواع هارد ها از جمله هارد دوربین مداربسته بنفش عملکردهای یکسانی ندارند.

هارد معمولی برای استفاده چند ساعته در روز مناسب و دارای عملکرد متوسطی می‌­باشد. در صورتی که در دوربین‌های مداربسته نیازمند ضبط زنده 24 ساعته و ذخیره­‌سازی شبانه‌­روزی تصاویر و کارکرد دائم هارد دیسک می­‌باشد. جهت انتخاب هارد مناسب باید با چند ویژگی مهم هارد آشنا شد که به معرفی آن ها خواهیم پرداخت.

برای انتخاب هارد مناسب باید به نکات مهمی در ویژگی‌های هارد توجه کرد. هارد دیسک ها ویژگی‌های مختلف و پیچیده ای دارند که در ادامه در مورد آن‌ها صحبت خواهیم کرد.

ویژگی های مهم انواع هارد دوربین مداربسته

از عوامل و ویژگی‌های مهم در انتخاب هارد می‌­توان به طول عمر، سرعت چرخش دیسک و ظرفیت هارد دیسک دیجیتال اشاره کرد. طول عمر انواع هارد دیسک بستگی بسیاری به جنس هارد دیسک دارد. مواد مورد استفاده در تولید هارد ، جنس صفحات و تکنولوژی ساخت عوامل موثر در تعیین جنس مناسب هارد و در نتیجه طول عمر آن هستند. مهم ترین ویژگی های انواع هارد دوربین مداربسته به شرح زیر است:

1. سرعت چرخش

سرعت چرخش هارد دیسک با واحد دور بر دقیقه بیان می‌­شود و نشان دهنده سرعت انتقال اطلاعات است. به طور معمول این میزان در حدود 7200 یا 5400 دور در دقیقه می­‌باشد. که قاعدتا هرچه از این میزان بیشتر شود، سرعت انتقال اطلاعات بالاتر خواهد بود. ظرفیت هارد، یک مشخصه مهم هارد دیسک می­‌باشد. میزان آن که با واحد بایت بیان می­‌شود، نشان دهنده حجم اطلاعاتی است که می‌­تواند در خود ذخیره کند.

 

2. ظرفیت

ظرفیت انواع هارد دوربین مداربسته اشغال شده، به چند عامل بستگی دارد. یکی از عوامل مهم و موثر رزولوشن تصاویر است که هرچه رزولوشون بالاتر باشد، حجم اطلاعات وارد شده بیشتر خواهد بود. دومین عامل، فرمت فشرده سازی دستگاه ضبط کننده تصویر است. این دستگاه­‌ها می­توانند دارای فرمت H264، H265 و یا H265+ باشند. سومین عامل میتواند مدت زمان ضبط تصاویر باشد که با توجه به تعداد روزهای مورد نیاز جهت ذخیره اطلاعات، باید ظرفیت مناسب هارد انتخاب شود. لازم به ذکر است که جهت صرفه جویی در ظرفیت اشغالی هارد، می­توان از روش‌های ذخیره سازی جدید یا انتخاب مناسب فرمت ضبط تصاویر استفاده کرد.

3. طول عمر

طول عمر هارد رابطه مستقیمی با ابزار‌های استفاده شده در ساخت آن مثل جنس صفحه‌ها، تکنولوژی و … دارد. و مشخص می‌کند  چه مدت و در چه بازه زمانی می‌توان از هارد استفاده کرد.

 

انواع هارد دوربین مداربسته

معتبرترین و معروف­ترین هارد دیسک دیجیتال در بازار، برندهای SEAGATE و WESTERN DIGITAL هستند. که هر دو از بزرگترین و معتبر ترین شرکت­‌های سازنده انواع هارد دوربین مداربسته در جهان‌­اند. نکته بسیار مهم در مورد هارد توجه به این مهم است که با گذشت زمان و استفاده مکرر، از کیفیت هارد کاسته می­‌شود و اهمیت کیفیت آن در طولانی مدت پدیدار می­‌شود. بنابراین بهتر است در هنگام انتخاب هارد مناسب دوربین مداربسته دقت بیشتری داشته باشید. به دلیل قیمت کمتر از هارد‌های تعمیر شده یا مرجوع شده استفاده نکنید.

 

 

* هارد دیسک با لیبل سفید(وسترن)

هارد دیسک های با لیبل سفید معمولا کیفیت خوبی داشته و بیشتر مناسب برای کامپیوتر های خانگی هستند. استفاده از آن در دوربین مدار بسته پیشنهاد نمی شود زیرا کامپیوتر های معمولی در روز نهایتا تا 8 ساعت روشن هستند اما دوربین مدار بسته کارکردی 24 ساعته داشته در نتیجه این نوع از هارد پاسخگوی این حجم از تبادل اطلاعات و کارکرد را ندارند.

* هارد دیسک با لیبل بنفش(وسترن دیجیتال)

هارد های بنفش وسترن دیجیتال مختص کاربری Surveillance یا نظارتی هستند که به طور ویژه جهت استفاده در دستگاه ضبط دوربین مدار بسته ساخته شده اند. در ظرفیت های 1 تا 6 ترابایت به بازار عرضه شده اند و قابلیت عملکردی 24 ساعته را بدون هیچگونه نقصی دارند.

* هارد دیسک با لیبل مشکی و قرمز (وسترن دیجیتال)

از دسته هارد دیسک های قدرتمند شرکت وسترن دیجیتال هستند که کاربری های گوناگونی داشته و در انواع کامپیوتر های خانگی تا سرورهای پیشرفته و همچنین سیستم های نظارتی مدار بسته کاربرد دارند.

* هارد دیسک با لیبل مشکی-سفید(SEAGATE)

همزمان با ارائه هارد دیسک لیبل بنفش توسط شرکت WESTERN DIGITAL، شرکت سیگیت مدل Surveillance را معرفی نمود که دارای لیبل های مشکی سفید است و کارکردی مشابه هارد های لیبل بنفش وسترن دیجیتال دارد.