سیستم های اعلام حریق برای هرگونه تاسیسات ضروری است ، به ویژه در ساختمان های بزرگ که ممکن است بازدید کننده یا پرسنلی وجود داشته باشد که با محیط اطراف خود آشنا نباشند. سیستم های اعلام حریق و دزدگیرهای دود سیستم های ایمنی زندگی هستند که هر ساله جان افراد بی شماری را نجات می دهند ، هم غیرنظامیان و هم آتش نشانان. واحدهای مسکونی در همه ساخت و سازهای جدید به هشدارهای دود متصل به سیم و دود سخت احتیاج دارد .

هشدارهای آتش نشانی باعث هشدار ساکنان ساختمان در حریق می شود و هشدارهایی که پاسخ دهندگان اضطراری عمومی (پلیس و آتش نشانی) را از طریق یک ایستگاه مرکزی هشدار می دهند تا یک پاسخ مناسب را آغاز کنند.

سیستم های اطلاع رسانی انبوه (MNS) در حفاظت از طیف وسیعی از امکانات بسیار ارزشمند هستند و MNS از هر دو روش قابل شنیدن و قابل مشاهده برای توزیع پیام های احتمالی نجات دهنده استفاده می کند. MNS بسیار بیشتر از سیستم هشدار است. با استفاده از فناوری های مبتنی بر کدها و استانداردهای هشدار دهنده آتش ، تولید کنندگان سیستم های آتش نشانی قادر به تولید یک سیستم ایمنی قوی هستند.

پانل های کنترل هشدار آتش (FACP) یا واحدهای کنترل هشدار آتش (FACU) شامل پانل های برقی هستند که به عنوان اجزای کنترل کننده سیستم اعلام حریق عمل می کنند (شکل 9.33). FACP اطلاعاتی را از حسگرهای محیطی دریافت می کند که برای شناسایی هرگونه تغییر در ارتباط با آتش طراحی شده اند. این برنامه همچنین یکپارچگی عملیاتی آنها را کنترل می کند و کنترل خودکار تجهیزات و انتقال اطلاعات لازم برای آماده سازی مرکز برای آتش سوزی را بر اساس توالی از پیش تعیین شده فراهم می کند. FACP همچنین ممکن است انرژی الکتریکی را برای کار کردن با هر سنسور ، کنترل ، فرستنده یا رله مرتبط تأمین کند. در حال حاضر چهار نوع اساسی FACP در بازار وجود دارد: پانل های رمزگذاری شده ، پانل های معمولی ، پانل های آدرس پذیر و سیستم های مالتی پلکس.

با ورود تکنولوژی روزافزون پیشرفته ، سیستم های هشدار امروزی توانایی ارائه اطلاعات بیشتر به سازمان آتش نشانی و اولین پاسخ دهندگان را دارند. در بسیاری از موارد ، آنها می توانند کارهای دیگری انجام دهند ، فقط به آنها بگویید که در ساختمان زنگ خطر وجود داشته است. آنها را می توان با توجه به نوع زنگ هشدار هدایت کرد. علاوه بر این ، بسیاری از سیستم های مدرن اکنون دارای بلندگوهایی هستند که به جای هشدارهای سنتی از نوع زنگ هشدار ارائه می دهند. همچنین می توان از این بلندگوها در موارد اضطراری غیر از آتش سوزی برای آموزش و آگاهی بخشیدن به وضعیت سرنشینان استفاده کرد.

این سیستم های تحریک شده با صدا می توانند شامل پیام های از پیش ضبط شده یا زنده باشند که در صورت آتش سوزی یا شرایط اضطراری دیگر پخش می شوند. پیام های پیش ثبت شده معمولی به سرنشینان می گویند که زنگ هشدار به صدا درآمده است و آنها باید برای آموزش بیشتر در منطقه تعیین شده خود باقی بمانند. سپس مدیریت ساختمان می تواند به صورت دستی از سیستم برای ارائه اطلاعات اضافی و آماده سازی سرنشینان برای تخلیه در صورت لزوم استفاده کند. سیستم های هشدار همچنین می توانند درهای آتش نشانی را ببندند ، آسانسورها را فراخوانی کنند و رابط کاربری را کنترل کرده و سیستم های سرکوب نصب شده مانند آب پاش ها را کنترل کنند. لازم به ذکر است که وقتی سیستم های اعلام حریق به درستی نصب و نگهداری می شوند عملکرد بسیار خوبی دارند. اما اگر اینگونه نباشد ، خدمات عمومی و آتش نشانی ممکن است تحت “هشدارهای دروغین” غیرضروری قرار گیرند که همه را در معرض خطر قرار دهد.

سیستم های هشدار می توانند با سیستم های تهویه ، کنترل دود و فشار پله های ساختمان ارتباط برقرار کنند – همه اینها برای ایمنی در زندگی بسیار مهم هستند. باز هم ، این ویژگی ها به ساختمانی که سیستم در آن نصب شده بستگی دارد. علاوه بر این ، ازدواج سیستم های کنترل هشدار آتش سوزی و MNS روند رو به رشدی است که امید است ادامه یابد و در انواع مختلفی از امکانات و خواص چند ساختمانی ، از جمله مدارس ، ساختمان های بلندمرتبه ، مراکز حمل و نقل گسترده و حتی اجتماعات عمومی استفاده شود. مکان هایی مانند تئاتر ، رستوران و عبادتگاه ها.

گاهی اوقات برای نظارت بر وضعیت مناطق مختلف در یک منطقه آتش سوزی تعیین شده ، حفاظت از سرقت و کنترل دستگاه های هشدار دهنده از یک تابلوی اعلام کننده استفاده می شود. ممکن است چندین منطقه آتش سوزی در یک ساختمان وجود داشته باشد. هر منطقه آتش سوزی به وضوح روی صفحه مشخص شده است. پنل اعلام کننده مناطق مختلف و وضعیت امنیتی خاص آنها را مشخص می کند. در صورت بروز آتش سوزی ، چراغ نشانگر بر روی صفحه چشمک می زند و محل آتش سوزی را مشخص می کند. به عنوان مثال ، چراغ روی صفحه ممکن است نشان دهد که در منطقه 4 آتش سوزی رخ داده است. این اطلاعات به سازمان آتش نشانی امکان می دهد تا آتش را به سرعت تعیین کند.

هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع مجاز نمی باشد.