loading

سوالات متداول

logo-mark-1

آیا شما هم سوالی دارید؟

 

لطفا سوالات زیر را بخوانید و اگر پاسخ سوال خود را نیافتید سؤالات خود را برای ما ارسال کنید، ما در اسرع وقت به شما پاسخ خواهیم داد.

سوالات متداول

سوالات پر تکرار کاربران و مشتریان

عمق دشارژ باتری DOD چیست؟

عمق دشارژ باتری یا Depth of Discharge به درصد تخلیه شارژ یک باتری گفته می شود که با کاهش آن تعداد سیکل شارژ باتری یا به طور کلی طول عمر باتری افزایش می یابد . به طور معمول ظرفیت باتری ها را با مقدار آمپر دهی در طول یک ساعت می سنجند و واحد آن آمپر در ساعت ( Ah ) می باشد . در صورتی که جریانی معادل 5 آمپر را از یک باتری 10 آمپر در ساعت دریافت نماییم ، باتری توان جریان دهی تا 2 ساعت را دارا می باشد . با کشیدن جریان از باتری ، شارژ آن کمتر و کمتر می شود . برای مثال در صورتی که جریان 5 آمپر را از یک باتری 10 آمپر در ساعت دریافت نماییم ، پس از گذشت 1 ساعت می توان به طور تقریبی گفت 50 درصد شارژ باتری تخلیه شده است .

به چه سیستم هایی، سیستم فتوولتایی/ خورشیدی می گویند؟

به تمامی تجهیزاتی که در جهت تولید و استفاده از برق تولید شده توسط نور خورشید بکار می روند، سیستم فتوولتایی می گویند.

جنس سلول های خورشیدی چیست؟

سلول های خورشیدی از نیمه رساناهایی به نام سیلیکون یا ژرمانیوم ساخته شده اند که با تحریک الکترون های نیمه هادی توسط فوتون های نوری الکتریسیته تولید می شود.

برآورد قدرت مورد نیاز برای یک ساختمان مسکونی به چه صورت است؟

ابتدا باید برآورد کرد که در یک روز به طور میانگین هر وسیله الکتریکی چند ساعت در حال کار است و توان مصرفی هر وسیله الکتریکی چند وات بر ساعت می باشد و توان مصرفی روزانه تمامی وسایل الکتریکی موجود در آن خانه را با هم جمع کرده و به این ترتیب مصرف ماهانه را برآورد کرد. و یا با استفاده از قبض برق انرژی مصرفی دوره را دریافت کرد. و با توجه به راندمان قدرت مورد نیاز ساختمان را بدست آورد.

آیا سیستم های خورشیدی در ایران توجیه اقتصادی دارند؟

باید دقت شود برای مناطق محروم از برق استفاده از هر نوع سیستم خورشیدی چه چراغ های خورشیدی برای نورپردازی محوطه و چه استفاده از سیستم های تامین برق خورشیدی دارای توجیه اقتصادی است.
همچنین برای مناطق بهره مند از برق استفاده از چراغ های خورشیدی در محوطه ها توجیه اقتصادی دارد چرا که هزینه های کابل، حفر کانال، عایق کاری، تابلو برق و … حذف می شوند.
علاوه بر این موارد سیستم های متصل به شبکه با توجه به تزریق برق به شبکه سراسری و همچنین با توجه به خرید تضمینی 20 ساله برق توسط دولت و شرکت برق هر سیستم خورشیدی بین 4 تا 5 سال بازگشت سرمایه دارد.

استفاده از پنل های مونو کریستال بهتر است یا پلی کریستال؟

تفاوت پنل‌های مونوکریستال  و پلی کریستال عمدتا به میزان بازدهی پنل‌ها ارتباط دارد. پنل‌های پلی‌کریستال دارای بازدهی پایین‌تری در مقایسه با پنل‌های مونوکرستال بوده و به همین دلیل برای پنل با توان مشخص، پنل‌های پلی کریستال ابعاد بزرگتری دارند. در مواقعی که محدودیت زمین در احداث نیروگاه وجود داشته باشد استفاده از پنل‌های مونوکریستال توصیه می‌شود. برای نیروگاه‌های بزرگ استفاده از پنل‌های پلی‌کریستال باعث افزایش سایر هزینه‌ها مانند هزینه های کابل کشی و … خواهد شد به همین دلیل در این نیروگاه های عمدتا از پنل‌های پلی‌کریستال استفاده نمی‌شود اما برای سامانه‌های کوچک، در صورت وجود زمین به مساحت کافی توصیه می‌شود از پنل‌های پلی‌کریستال استفاده شود.

ضریب a چیست؟

α ضریبی است که شدت هر یک از عوامل تورمی یا ارزی را در ضریب تعدیل تعیین می کند. برای نیروگاه های بزرگ این ضریب توسط مالک نیروگاه تعیین می شود ولی در خصوص سامانه های خورشیدی، ساتبا تعیین‌کننده این ضریب می‌باشد. مقدار این ضریب بین 0/15 الی 0/3 می‌باشد.

از ما بپرسید

فرم تماس سریع