با گذشت زمان و پیشرفت فناوری ، دوربین های مداربسته نیز تکمیل تر از گذشته شده اند و امروزه تکنولوژی های فراوانی در آن ها استفاده می شود. تکنولوژی اکسیر EXIR یکی از آن ها است که می تواند سطح نظارت شبانه شما را افزایش دهد. سیستم دید در شب پیشرفته استفاده شده در این دوربین ها به شما اجازه می دهد تا محیط های تاریک را بهتر از قبل کنترل نمایید.

تکنولوژی EXIR چیست ؟

EXIR مخفف Extended Infrared به معنی نور مادون قرمز تعمیم یافته است ، فناوری که باعث افزایش دید دوربین های مداربسته در شب ها و محیط های تاریک می شود. به این صورت عمل می کند که با توزیع یکنواخت مادون قرمز یک تصویر سیاه و سفید مستطیلی شکل یکنواخت و واضح را ارائه می دهد. همچنین قسمت های تاریک و غیر قابل تشخیص در گوشه ها و اجسام در حال حرکت را واضح تر نمایش می دهد.

 

این فناوری برای رفع مشکلاتی که با IR سنتی وجود دارد طراحی شده است و دارای دو نسخه می باشد. EXIR 1.0 که در سال 2014 برای اولین بار ابداع شد، ولی تمام نیازها را برآورده نمی کرد تا اینکه مهندسان کمپانی هایک ویژن نسخه EXIR 2.0 را که بهینه شده نسخه قبلی بود را روانه بازار کردند.

فناوری EXIR چگونه کار می کند ؟

در این فناوری با استفاده از لنزهای مخصوص سعی شده است تا نور مادون قرمز بصورت یکنواخت به تمامی محیط بتابد و تصویر با نور یکنواخت در کل زمینه را ارائه کند. همانطور که در تصویر پایین مشاهده می کنید وضوح و شفافیت تصاویر سمت چپ نسبت به تصاویر سمت راست که از دید در شب های معمولی استفاده می کنند بیشتر است و همچنین نور مادون قرمز بصورت یکنواخت کل تصویر را پوشش می دهد.

تفاوت دید در شب معمولی با EXIR در دوربین مداربسته

در دید در شب های معمولی نور مادون قرمز را در مرکز تصویر متمرکز می کنند و باعث می شود تا آن قسمت با نور زیاد و گوشه ها و اطراف تصویر تاریک دیده شود. در فناوری EXIR این مشکل با توزیع یکنواخت مادون قرمز برطرف شده و کل تصویر دارای نور یکنواختی می باشد.

در دید در شب های معمولی بازتاب نور باعث از بین رفتن نورهای ساطع شده می شوند که همین امر می تواند باعث کاهش بهره وری دستگاه و همچنین عدم تشخیص چهره و اجسام متحرک نزدیک به دوربین شود.

LED های دید در شب های معمولی گرما تولید می کنند و این حرارت باعث جذب حشرات در شب ها می شود و همین امر به مرور باعث کثیف شدن لنز دوربین می شود. از طرفی گرما تولید شده می تواند بر روی پردازش دوربین و افت کیفیت تصاویر موثر باشد. در فناوری EXIR این مشکل با استفاده از یک LED کوچکتر و با تولید گرما کمتر برطرف شده است.

عمر دید در شب های معمولی حدود 15.000 تا 20.000 ساعت می باشد در حالی که درتکنولوژی EXIR این زمان به عددی بین 30.000 تا 40.000 ساعت افزایش پیدا کرده است.

دید در شب EXIR به دلیل استفاده از قطعات کمتر و کوچکتر نسبت به IR های معمولی برای تولید به صرفه تر و ارزان تر هستند و همچنین به دلیل استفاده از قطعات کوچکتر، می توانند در کیس های کوچکتر عرضه شوند.