دستگیره دیجیتال می‌تواند در آینده‌ای نه‌چندان دور جایگزین دستگیره های سنتی شود و امنیت و راحتی بیش‌تری را برای زندگی روزمره انسان‌ها فراهم بیاورد. اما علی‌رغم تفاوت‌های بسیاری که بین این دو فناوری مدرن و سنتی وجود دارد، هدف و کارکرد آن‌ها مشترک و یکسان است. به طور کلی کارکرد یک قفل این است که به افرادی خاص اجازه ورود دهد و مانع از ورود سایر افراد شود.

تمام قفل‌ها از یک نوع زبانه تشکیل شده‌اند که از کناره درب وارد چارچوب درب می‌شود و از باز شدن آن جلوگیری می‌کند. در این زمینه تفاوتی بین قفل سنتی و قفل دیجیتال وجود ندارد. تفاوت بین این دو نوع قفل در نحوه حرکت دادن این زبانه است.

اکثر  قفل‌های سنتی از نوع قفل سوزنی غلتان هستند، که در آن تعدادی سوزن با اندازه‌های متفاوت از چرخیدن سیلندر درون قفل و حرکت زبانه جلوگیری می‌کنند. دندانه‌های کلید منجر به حرکت این سوزن‌ها می‌شوند و زمانی که این سوزن‌ها به حالت تراز و در یک راستا قرار بگیرند، امکان چرخیدن سیلندر و در نهایت باز یا بسته شدن درب به وجود می‌آید. اما نکته‌ای که وجود دارد این است که برای همراستا شدن این سوزن‌ها نیاز به ترکیب خاصی از دندانه‌ها است و به همین دلیل است که تنها همان کلید خاص مربوط به آن قفل منجر به باز شدن قفل می‌شود.

دستگیره دیجیتال چیست؟

در دستگیره دیجیتال درب، زبانه یا سیلندر قفل به وسیله دستگاهی به نام اکتواتور به یک موتور کوچک که در چارچوب درب جاسازی شده متصل می‌شود. موتور تنها زمانی فعال می‌شود و درب را باز و بسته می‌کند که یک سیگنال الکتریکی خاص را دریافت کند.

حال تولید و ارسال این سیگنال را می‌توان، بر اساس نوع دستگیره هوشمند درب مورد استفاده، به شکل‌های مختلفی انجام داد. به عنوان مثال، در صورت وارد شدن صحیح رمز عبور چهار-رقمی، سیگنال به موتور ارسال می‌شود و در نتیجه درب باز می‌شود.

قفل دیجیتال با دستگیره

در حقیقت یک دستگیره دیجیتال همان قفل دیجیتال به همراه دستگیره می باشد. دستگیره درب الکترونیکی تلفیقی از قفل های مکانیکی سنتی و قفل هوشمند می‌باشد، با این تفاوت که نحوه دسترسی شما به ساختمان پیچیده تر شده است.

دستگیره هوشمند درب دارای دو بخش سخت افزاری و نرم افزاری می باشد، که برای اینکه قفل بدرستی کار کند باید دو بخش عملکرد صحیحی داشته باشند؛ وگرنه قفل کار نخواهد کرد. بخش سخت افزار این نوع قفل ها شامل بدنه داخلی، بدنه خارجی، مغزی قفل، سیلندر کلید اضطراری، دریچه سنسور و … می باشد، بخش نرم افزار نیز ذخیره‌سازی و تجزیه و تحلیل اطلاعات را به عهده دارد.

از برترین مزایای استفاده از دستگیره دیجیتال درب ضد سرقت می توان به ، تقویت راه‌های ورودی ساختمان اشاره کرد. با اتصال به سیستم هوشمند کنترل بهتری روی خانه یا محل کار خود خواهید داشت.