تابلو چلنیوم (چنلیوم) از انواع تابلوهای تبلیغاتی می باشد که در صنعت تابلوسازی بسیار مورد استفاده قرار میگیرد .ساخت تابلو چلنیوم که به آن تابلو حروف برجسته هم نیز گفته میشود ، به این صورت است که ابتدا حروف های برجسته مورد نظر در برنامه کورل طراحی مشود و سپس طرح مورد تایید با ورق های مورد نظر به صورت زاویه دار یا بدون زاویه بر روی پلکسی گلس (plexi glass) که دارای رنگ های متنوعی میباشد لیزر میشود.به طور کلی تابلو چلنیوم از دو جز کامپوزیت و حروف برجسته چلنیوم تشکیل شده است . برای روشنایی آن از لامپ های ال ای دی(SMD) استفاده میشود.

چلنیوم یک نوع آلیاژ آلومینیومی میباشد که آن را در برابر عوامل متعددی نظیر گرما،سرما،اشعه آفتاب،بارندگی وضربه مقاوم میکند. چلنیوم ابتدا توسط کارخانه MCL که در اسپانیا میباشد ساخته وعرضه شد.چلنیوم درواقع ترکیبی از آلومینیوم واستیل میباشد ولی ظاهر آن شبیه استیل میباشد. استفاده از آلومینیوم در تابلو چنلیوم باعث سبک وزنی آن شده است و هم جنین از زنگ زدگی آن جلوگیری میکند. تابلو چنلیوم زیبایی استیل و ماندگاری آلومینیوم را داراست.از دیگر ویژگی های ممتاز تابلو حروف برجسته چلنیوم این است که گرد وخاک نمیگیرد و زنگ نمیزند و باگذشت زمان ماندگاری وثبات رنگ دارد.

مزایای تابلو  حوف برجسته چلنیوم :

  1. قابلیت شستشو
  2. عمر طولانی
  3. رنگ‌بندی های بسیار متنوع
  4. قابلیت انعطاف به هر اندازه
  5. مقاوم در برابر سرما، گرما و بارش های فراوان به دلیل کیفیت بالای آن
  6. نوردهی زیبا و جلب توجه کردن تابلو چلنیوم
  7. جنس مرغوب چلنیوم که از زنگ زدگی تابلو جلوگیری می کند.
  8. مصرف برق بسیار پایین
  9. مقرون به صرفه بودن آن

ممکن است تابلو چلنیوم در ابتدا به نظر گران برسد ولی این نوع تابلوها در صورتی که باکیفیت ساخته شده باشند، عمر طولانی دارند. می توان گفت که یکبار هزینه متقبل شده اید ولی برای سال های سال ماندگاری دارد. بنابراین با در نظر گرفتن دوام تابلو چلنیوم، هزینه آن زیاد نخواهد بود. این نکته از مزایای این تابلوهاست.نوع رنگ، برجستگی، براق بودن این تابلوها برای شما نوعی کسب درآمد است به دلیل اینکه مشتری‌پسند هست و به‌ نوعی جلب‌ توجه می‌کند.

روشنایی تابلو چلنیوم

از مهمترین قسمتهای تابلو چلنیوم نور آن است. برای روشنایی تابلوی چلنیوم در داخل حروف از دو مدل لامپ به نامهای LED و SMD استفاده می شود. لامپ SMD نسبت به لامپ LED مناسب تر است. دلیل این مزیت پرنور بودن، ضد آب بودن، پخش مناسب نور، مصرف پایین برق، خاموشی کمتر، نصب آسان و… است

انواع رنگ و سایز چلنیوم

رنگ و اندازه لبه چلنیوم با توجه به مارک های متعددی که وجود دارد، متفاوت است. چلنیوم در اندازه های ۹، ۱۱ و ۱۴ سانتیمتر و به رنگ های طلایی، نقره ای، مشکی، سبز، آبی، قرمز و سفید موجود می باشد. اگر از افکت‌های نوری بیشتر استفاده کنید تابلوی شما براق‌تر و برجسته‌تر به نظر می آید.

تفاوت بین چلنیوم اصل و تقلبی

لبه چلنیوم های اصلی ضخیم میباشد و حروف ساخته شده بعد از ساخت از استحکام خوبی برخوردار میشوند . به همین دلیل است که تابلوسازهای با تجربه برای ساخت حروف بزرگ از لبه های اصلی استفاده می نمایند.رنگ لبه های چلنیوم اصلی در برابر نور آفتاب و تغییرات جوی در طی سالیان ثابت بوده و تغییر رنگ نداده و همیشه براق خواهد بود. ولی لبه های نوع تقلبی آن  نازک میباشد و این نازکی در بعضی از مارک ها به حدی میباشد که با کوچکترین فشار تغییر حالت میدهند و یا سوراخ میشوند. اما در عوض برای سازنده حروف، کار کردن با آن بسیار آسان میباشد و از این لبه ها برای ساخت حروف های کوچک میتوان استفاده کرد.