ONVIF اختصار  عبارت Open Network Video Interface Forum ، که به معنی انجمن ارتباط باز ویدیو (نظارت تصویری) تحت شبکه است. این سازمان به عنوان رابطی بین دوربین های تحت شبکه  با سیستم های مدیریت تصویر VMS شناخته می شود و حتی می تواند ارتباط چندین دوربین را با NVR از برند های مختلف  و یا ارتباط چند NVR از برندهای متفاوت را برقرار کند.

 

مزایای Onvif

قابلیت همکاری:
این استانداردها تضمین می کنند که محصولات تولید کنندگان مختلف با یکدیگر همخوانی دارند.
انعطاف پذیری:
کاربران نهایی و مجتمع ها می توانند سیستمی با محصولات مختلف تولیدکنندگان مختلف ایجاد کنند. در حال حاضر بیش از 2500 محصول سازگار با استانداردهای Onvif وجود دارد.
آینده نگری :
محصولات شرکت های مختلف می توانند با یکدیگر ارتباط برقرار کنند ، بنابراین شما حتی اگر تولید کننده تولیدات خود را تعطیل کند می توانید از محصولات استفاده کنید.
کیفیت:
یک استاندارد کیفیت وجود دارد که اثبات می کند محصول شما از کیفیت بالایی برخوردار است و می توان به آن اعتماد کرد.

نحوه کار Onvif

 

Onvif  سازمانی است که در سال 2008 توسط Axis Communication ، Bosch Security Systems و Sony راه اندازی شده است. شرکت کنندگان یک استاندارد سیستم امنیتی ، به نام سیستم Onvif ، برای استاندارد کردن جهانی امنیت ، تهیه کردند. یک سیستم Onvif شامل یا بیشتر دوربین های IP است (که آزمون استاندارد Onvif را قبول نشده اند) ، یک شبکه محلی (LAN) ، یک سرور با نرم افزار کنترل کننده Onvif که به عنوان ضبط کننده ویدیوی شبکه (NVR) کار می کند ، یک اتصال اینترنت باند پهن و یک یا رایانه های شخصی بیشتر بسته به سرویس Onvif که می خواهید استفاده کنید ، ممکن است نیازهای دیگری نیز وجود داشته باشد. این استاندارد راه حل ها و ویژگی های عالی برای ایمن سازی منطقه ای مانند کنترل Pan-Tilt-Zoom ، کنترل هشدار ، تجزیه و تحلیل ویدئو و غیره ارائه می دهد.

همانطور که در بالا ذکر شد ، Onvif یک استاندارد است که شامل موارد زیر است:

پیکربندی IP
کشف دستگاه
مدیریت دستگاه
پیکربندی رسانه
مشاهده در زمان واقعی
کنترل زنگ هشدار
کنترل PTZ
تجزیه و تحلیل ویدیو
امنیت
کنترل PTZ یکی از عملکردهای دوربین IP است. این نوع دوربین ها را می توان از راه دور به دو صورت جهت دار (فیزیکی) و بزرگنمایی کنترل کرد. از آنجا که دوربین IP ثابت نیست ، بیننده می تواند یک رویداد را ردیابی کند. نوع خاصی از دوربین های PTZ VPTZ نام دارد. دوربین IP Virtual Pan-Tilt-Zoom از نظر فیزیکی ثابت است اما قادر است به صورت دیجیتالی بزرگنمایی کرده و بخشی از تصویر را تغییر دهد. ضبط با وضوح بالا کیفیت بسیار خوبی را فراهم می کند که در صورت لزوم می توان آن را بیشتر تجزیه و تحلیل کرد. برخی از دوربین های IP قابلیت ردیابی خودکار را فراهم می کنند. هنگامی که پیکسل ها به دلیل حرکت در دید دوربین IP تغییر می کنند ، دستگاه می تواند خود را بر روی تغییر متمرکز کند و قادر است خودش را حرکت دهد تا نوسان پیکسل را روی تصویر متمرکز کند. به این عمل ردیابی حرکت گفته می شود. مهمترین امکان کنترل دوربین IP موارد زیر است: حرکات حرکت در صفحه و شیب ، بزرگنمایی و بزرگنمایی ، باز و بسته شدن عنبیه ، تمرکز بیشتر یا بیشتر.

کنترل هشدار یک ویژگی بسیار مهم است. هنگامی که هر دوربین IP حرکت را تشخیص می دهد ، سیستم می تواند به این رویداد واکنش نشان دهد. حساسیت تشخیص حرکت قابل تنظیم است ، بنابراین می توان افتادن مرخصی را از دزد احتمالی سارق تشخیص داد. هنگامی که یک تشخیص رخ داد ، سیستم با یک عمل از پیش تعریف شده واکنش نشان می دهد ، به عنوان مثال تصویر یا فیلم را ضبط می کند و آن را در FTP بارگذاری می کند سرور یا ارسال آن به عنوان ایمیل برای امنیت.

این سیستم همچنین دارای ویژگی های تحلیلی است ، به عنوان مثال تشخیص پلاک ، شمارش افراد یا اشیا other دیگر که از ساختمان خارج می شوند و غیره.

چه نوع تجهیزات مورد نیاز است؟

فناوری Onvif به اتصال اینترنت باند پهن و یک یا چند دوربین IP نیاز دارد. نیازهای بیشتر به راه حل دوربین IP که می خواهید استفاده کنید بستگی دارد. به این ترتیب ممکن است به رایانه ، تلفن VoIP مخصوص یا سرور وب احتیاج داشته باشید.

استفاده شرکتی از فناوری Onvif

شرکت ها برای دفاع از خواص خود از سیستم های نظارتی استفاده می کنند. سیستمی مبتنی بر استانداردهای Onvif انعطاف پذیر ، مقرون به صرفه ، هوشمند و آینده نگر  است. استانداردها وجود محصولات قابل همکاری در بازار را تضمین می کنند بنابراین هیچ مشکلی برای سازگاری بین محصولات انتخابی شما وجود نخواهد داشت. این امر هنگام توسعه یا ایجاد یک سیستم کاملاً جدید ، انعطاف پذیری را افزایش می دهد و آزادی بیشتری در انتخاب دارد. ادغام تجهیزات جدید در سیستم فقط کمی زمان می برد. علاوه بر امکانات امنیتی ، قابلیت تجزیه و تحلیل ویدئو (با شمارش ، شناسایی و غیره) دارای یک ابزار قدرتمند بازاریابی است.